Bartolinac nam je prošlog tjedna krenuo u stariju vrtićku grupu. Očekivali smo tešku prilagodbu jer on, naš intenzivni trogodišnji senzibilac, teško prihvaća i promjenu sezonske obuće, a kamoli što veće. Ipak, cijelo ljeto motiviranja “velikom djecom” kojoj i on sad pripada, urodilo je s vrlo malo sasvim prirodnog negodovanja u novoj vrtićkoj svakodnevici. Prihvaća čak i popodnevna spavanja pa nam je i vrijeme kod kuće dosad prolazilo bez većih emocionalnih krahova potaknutih i umorom. Popodne me u vrtićkom dvorištu dočekao kao i inače, komentarom da sam došla prerano i da se nije stigao ni poigrati.
Kako smo se približavali izlazu iz vrtića njegova je nervoza i težina postaja sve vidljivija. Mali tragovi ljutnje jer sam se spustila stepenicama prije njega. Zatim malo više suza jer sam otvorila ulazna vrata vrtića umjesto njega, a kad smo već bili vani – krah, suze, vrištanje… Koliko smo takvih scena s njim već proživjeli… Mogla bih o tome napisati posebnu priču.
Koliko god sam puno znala o djeci, emocijama i odgoju, s njim sam naučila stostruko više. A opet, najčešće sam imala osjećaj da ništa ne znam i da nam s njim ništa ne uspijeva. Ipak, u moru tog znanja, danas sam prepoznala da mu se nije dogodilo “ništa posebno”, već da kroz plač i deranje pušta. Što točno? Ne znam…
Možda mu je bio težak dan. Možda smo mu nedostajali. Možda se uz stariju djecu u grupi osjećao nesigurno, malo… Možda je samo htio doći doma u poznatu okolinu i neki svoj ritam.
Ne možda, već sigurno, bilo mu je previše. Nakupilo mu se svega i nije to znao reći jer nijedno malo dijete ne zna izreći takvu bujicu emocija i stanja. Pa koliko često ni ja sama ne znam riječima oblikovati što mi je kad me obuzme strelovita ljutnja, neobjašnjiva nervoza ili se suze same iskortljaju niz lice…
A kako bi on tek to znao izreći?!
I zato je samo urlao. Hodao je do auta i derao se iz petnih žila dok su se jednakom silinom i suze kotrljale niz njegove duge tamne trepavice.
Bez ijedne riječi, ne pokušavajući zaustaviti tu bujicu, sjeli smo u auto i vozili se. Nakon minutu, dvije, počela me polako obuzimati nervoza. Trebao bi već prestati s tim plačem. Pa nije se ništa dogodilo. Mozak je imao sasvim dobru teoriju da mu krenem objašnjavati zašto bi trebao prestati plakati. Ipak, uspjela sam se podsjetiti da nikakvo racionalno objašnjavanje ne može umiriti njegov vrtlog osjećaja. I pustila sam ga da i dalje plače. Čak je i stariji dječak osjetio da nije trenutak za žaljenje na plač te je samo začepio uši da se zaštiti od jačine urlanja.
Nakon još minutu, dvije, uzdrmala se u meni i ona Nikolina koja inače uz ovakvo deranje puno brže izjuri na površinu. Osjetila sam je u sebi kako se ljuti, kako iz petnih žila želi vrisnuti: Dosta! Ušuti! Prestani s tim deranjem! (nasmijem se malo sama sebi svaki put kad se izderem na dijete da se prestane derati.) Htjela sam mu začepiti usta prijetnjom da ću stati i ostaviti ga na cesti, bilo čime, samo da prestane jer je njegovo vrištanje sad već itekako drmalo moju sigurnost. Čula sam u sebi i one glasove da takvo dijete treba naučiti da se tako ne može ponašati…
Ne znam ni sama kako sam uspjela doći do doma bez da prasnem. Vozila sam polako. Žurba me uvijek samo odvede u nervozu iz koje ne uspijevam odabrati kako ću reagirati. Danas sam odabrala ostati u miru, iako sam žarko htjela pustiti van onu režeću Nikolinu, da se izdere i ušutka vrištanje i tako me spasi od te siline emocija djeteta koje ne zna drukčije. Dok smo se tako vozili, razmišljala sam što bi se dogodilo da sam nekom prijetnjom začepila djetetu usta i spriječila da ta silina emocija izađe van.
Kamo bi ta bujica otišla? U kojem dijelu tijela bi se nataložila? Koji bi dio njegovog bića zasjenila? Koji dio njega bi se urušio da ja nisam bila u stanju izdržati tu tešku i bodljikavu gromadu emocija, da sam je poslala natrag unutra, u njega, da vrišti u njemu.
U jednom sam mu trenutku čak i zavidjela. Što, derući se iz petnih žila, izbacuje van sve to što mu je teško. Ne guta to, ne sprema u sebi tu težinu. Možda on, jednog dana kad kao tata bude vozio svog uplakanog trogodišnjaka kući iz vrtića, neće u sebi osjetiti ovog malog Bartola koji viče Dosta je! Šuti! Jer je njegov mali Bartol, ovaj sad, a kojeg će cijeli život nositi u sebi, smio plakati i vikati kad mu je teško. Ne baš uvijek, ali često, kad je mama kao danas znala i uspjela kako to dopustiti. I propustiti kroz sebe.
Bez da me pojede. Ni mene ni njega.
Došli smo kući. Samo sam mu otvorila vrata auta i pustila ga.
Ostao je sjediti još kratko dok nije došao tata. Uzeo ga je u naručje i unio u kuću.
Kasnije mu je na terasi napunio kadu vodom jer voda sapere sve težine.
Bili smo sigurni. I on. I ja.
- Zbližavaju li nas djeca ili pak razdvajaju? - 28/03/2024
- Priča o urlanju - 18/03/2024
- Je li stvarno nemam vremena ili (ne)svjesno ne odvajam vrijeme za sebe? - 08/03/2024