Bez daljnjeg odugovlačenja i bez pretjerano znanstvenog uobličavanja, samopouzdanje bi mogli definirati kao uvjerenost u vlastite sposobnosti i kompetencije, tj. samopouzdanje bi ukratko mogli objasniti stavom „ja mogu“.
S druge strane, samopoštovanje se odnosi na sliku koju imamo o sebi, na vlastito poimanje naše unutarnje vrijednosti, na ljubav i poštovanje prema sebi, tj. samopoštovanje bi ukratko mogli objasniti stavom „ja vrijedim“.
Pa će se tako, osobe s niskim samopouzdanjem vrlo rijetko upuštati u nekakve nove aktivnosti i izazove, neće često i spremno preuzimati rizike, neće lako donositi odluke i općenito funkcioniraju unutar nekakve vlastite komfort zone jer vjeruju da ih takav način življenja barem donekle uspješno štiti od doživljavanja različitih oblika neuspjeha, poraza, javnog sramoćenja i sl. S obzirom na to da u glavama osoba s niskim samopouzdanjem prevladava misao „ja ne mogu“ takve će osobe izbjegavati sve aktivnosti koje bi (iz njihove perspektive) samo dodatno potvrdile njihovo postojeće ograničavajuće uvjerenje da nešto ne znaju i ne mogu.
Npr. osoba s niskim samopouzdanjem neće upisati tečaj plesa ili početi trenirati nekakvu novu sportsku (natjecateljsku) aktivnost jer se boji da će novo životno iskustvo samo dodatno potvrditi ono u što već vjeruje, a to je da ne može i da će u tome sigurno biti loša/neuspješna. Takvo je ponašanje dugoročno vrlo opasno za osobe s niskim samopouzdanjem zato što na taj način (izbjegavanjem novih aktivnosti) ujedno propuštaju priliku da se razuvjere i da si dokažu suprotno (da ipak mogu i znaju) te nastavljaju živjeti u ograničavajućem uvjerenju koje sa svakim daljnjim izbjegavanjem postaje još čvršće i pušta svoje korijenje još dublje.
To je poput čudovišta ispod kreveta – ako vjerujemo da se ispod našeg kreveta nalazi čudovište i zbog takvog se straha nikad ne usudimo pogledati ispod kreveta nastavit ćemo vjerovati u taj iracionalni strah i takvo će vjerovanje vrlo jako i negativno utjecati na nas. Jedini način za „pobijediti“ to čudovište ispod kreveta je skupiti dovoljno hrabrosti i napokon pogledati ispod kreveta. Nakon što pogledamo i uvjerimo se da je ispod našeg kreveta najstrašnija stvar ogromna količina prašine (što zapravo i je poprilično strašno i opasno za ljude poput mene, alergične na kućnu prašinu i još koješta) naš će mozak napokon dobiti jasni dokaz da takva čudovišta žive samo u našim glavama i u našoj mašti. Upravo kao i naše uvjerenje da smo nesposobni naučiti nove stvari.
A što je s osobama koje imaju nisko samopoštovanje, na koji način možemo najlakše prepoznati da imamo problem sa samopoštovanjem? Osobe koje imaju nisko samopoštovanje su osobe koje imaju veliki problem s postavljanjem osobnih granica i stavljanjem sebe na prvo mjesto (ne znaju/boje se drugima reći „ne“), vrlo su strogi i kritički nastrojeni prema sebi te si postavljaju (pre)visoke standarde (na više ili manje svjesnoj razini vjeruju da će ostvarivanjem velikih postignuća povećati i svoju unutarnju vrijednost), ne znaju uživati i/ili misle da to ne zaslužuju. S obzirom na to da u glavama osoba s niskim samopoštovanjem prevladava misao i uvjerenje „ja ne vrijedim“, takve će osobe više davati drugima nego sebi jer s jedne strane vjeruju da drugi od njih više i zaslužuju, a s druge strane na taj način pokušavaju „kupiti svoj stairway to heaven“, tj. zaslužiti svoje mjesto na ovom svijetu i opravdati svoju egzistenciju kroz služenje drugima.
Npr. ako u jednu vrelu i lijenu nedjelju popodne trebaš seliti stvari iz stana, najsigurnije ti je s popisa prijatelja odabrati onu osobu za koju vjeruješ da ima najnižu razinu samopoštovanja i zamoliti ju za pomoć oko selidbe – do večeri ćeš uspješno preseliti sve stvari (čak i u opciji da u jednom trenutku odlučiš odmoriti i prepustiti sve tom jadnom prijatelju). Ako si pak taj „jadni prijatelj“ inače ti, svakako pročitaj nastavak ovog teksta u slučaju da se u budućnosti želiš znati obraniti od ovakvih zločestih i manipulativnih trikova kakve upravo ovdje (o)dajem.
Isto tako, ako si osoba koja naporno i puno radi te minimalno odmara, a i dalje ne osjećaš da kao osoba vrijediš, pročitaj nastavak ovog teksta.
Ako si poput Fride iz pjesme Psihomodo Popa i čudiš se što ne znaš uživati, pročitaj nastavak ovog teksta.
Kako onda popraviti svoje nisko samopouzdanje i nisko samopoštovanje?
I nisko samopouzdanje i nisko samopoštovanje nastali su kao rezultat određenih negativnih životnih iskustava i trauma, bilo da se radi o odrastanju u disfunkcionalnoj obitelji, bilo da se radi o nekim fizičkim manama i nedostacima, bilo da se radi o nekakvom nesretnom spletu okolnosti i sl. Kako god, uzrok našeg niskog samopouzdanja/samopoštovanja nam je često vrlo teško dokučiv (čak i uz kvalitetne psihoterapijske procese) pa je možda efikasnije usmjeriti se na posljedice niskog samopouzdanja i samopoštovanja te pokušati obrnuti efekt. Iako nisko samopouzdanje i samopoštovanje nastaju kao rezultat nekih negativnih životnih iskustava, nisko samopouzdanje i nisko samopoštovanje se uspješno održavaju na niskim razinama pomoću jednog poznatog i vrlo raširenog psihološkog fenomena koji se zove samoispunjavajuće proročanstvo. Radi se o tome da uvjerenja koja imamo (o sebi, o drugima, o svijetu) značajno utječu na naše ponašanje te ga usmjeravaju na način da nam se s vremenom potvrde naša početna uvjerenja kakva god ona bila.
Npr. ako vjeruješ da loše plešeš, izbjegavati ćeš situacije u kojima moraš plesati te ćeš propustiti priliku naučiti bolje plesati te ćeš zbog toga stvarno biti loš plesač. Ne zato što si nesposoban/na naučiti plesati već zato što si zbog svog početnog uvjerenja i niskog samopouzdanja po pitanju plesanja odlučio/la ne plesati i ne poraditi na tome.
Isto tako, ako vjeruješ da ne zaslužuješ dobre i lijepe stvari u životu (kao što su opuštanje, ljubav, odmor) činiš ćeš razne stvari kojima ćeš na nesvjesnoj razini sabotirati sve prilike u kojima bi mogao/la više uživati, odmarati, osjetiti ljubav, nagrađivati se i stavljati na prvo mjesto.
Samoispunjavajuće proročanstvo možda se može najbolje dočarati kroz poznati citat još poznatijeg Henry Forda, osnivača Ford Motor kompanije koji je izjavio “Bilo da misliš da nešto možeš ili da misliš da nešto ne možeš, u oba slučaja si u pravu”.
I sad, kad znamo da se nisko samopouzdanje i nisko samopoštovanje uspješno održavaju niskim posredovanjem samoispunjavajućeg proročanstva, postavlja se pitanje što možemo učiniti da prekinemo taj začarani krug u kojem se neupitno nađe svaka osoba s niskim samopouzdanjem i niskim samopoštovanjem.
Da bi došli do tog odgovora, morat ću ukratko objasniti još jedan psihološki pojam koji se zove kognitivna disonanca. Kognitivnu disonancu definiramo kao stanje nelagode i napetosti koja se javlja u situacijama kad nam naša ponašanja i naši stavovi nisu usklađeni. Recimo, osoba koja izađe u noćni klub u kojem se pušta narodna glazba, a inače ima vrlo negativan stav o narodnoj glazbi, u tom će se trenutku naći u stanju kognitivne disonance. Ili recimo osoba koja na svoj rođendan iz pristojnosti pozove osobu koju zapravo ne podnosi. Čim se nađemo u situaciji da smo učinili nešto protivno našim uvjerenjima i stavovima, naći ćemo se u stanju kognitivne disonance. Sama priroda kognitivne disonance vrlo je neugodna te se iz tog razloga u nama javlja prirodna i automatska potreba da izađemo iz stanja kognitivne disonance kako bi se riješili nelagode i napetosti. U tom trenutku na raspolaganju imamo samo dva moguća rješenja – ili promijeniti naše ponašanje ili promijeniti naš početni stav. S obzirom na to da je ponašanje vrlo često nemoguće promijeniti (jer je već učinjeno i stvar je prošlosti), često ćemo lakše izaći iz stanja kognitivne disonance na način da promijenimo/prilagodimo svoj početni stav/uvjerenje.
I sad napokon i polako dolazimo do prijelomnog trenutka ovog članka – upotrijebit ćemo upravo opisani mehanizam kognitivne disonance i okrenuti ga na način da radi nama u prilog.
Ali kako?
Osobe s niskim samopouzdanjem trebaju početi raditi upravo one stvari i aktivnosti koje bi radile da već imaju ogromno samopouzdanje – npr. početi se upuštati u što više novih aktivnosti, početi što više izazivati i testirati svoje kompetencije i sposobnosti, više sudjelovati u natjecateljskim aktivnostima, spremnije preuzimati rizike, češće donositi odluke i na taj način neprestano razbijati svoju dotadašnju komfort zonu.
I da, ispočetka će se morati naučiti nositi s ogromnim osjećajem nelagode i straha od podbacivanja jer rade upravo one stvari kojih se inače panično boje. Ali nažalost, to je jedini put. To je jedini način za pobijediti čudovište ispod kreveta i dokazati samima sebi da su jedina ograničenja u njihovim glavama. I kad dovoljno dugo budu radili ranije navedene stvari, njihova će nova ponašanja u njima prouzrokovati stanje kognitivne disonance jer im se dotadašnji stav „ne mogu“ više neće poklapati s ponašanjima koja će vrištati „mogu i hoću“ te će jednostavno morati promijeniti dotadašnji stav iz „ne mogu“ u „mogu“ kako bi izašli iz stanja kognitivne disonance.
Isto tako, osobe s niskim samopoštovanjem trebaju raditi upravo ono što ne rade zato što smatraju da ne vrijede i ne zaslužuju. Dakle, trebaju početi postavljati osobne granice (početi govoriti „ne“ onome što im ne odgovara) i stavljati sebe na prvo mjesto, smanjiti nerealno visoka očekivanja koja imaju od sebe na način da će početi više uživati, zabavljati se i odmarati te se više nagrađivati i priuštiti si one stvari koje bi si priuštili samo kad bi vjerovali da ih zaslužuju.
I da, ispočetka će se morati malo tjerati na to – tjerati na više uživanja i manje rada, tjerati reći „ne“ u trenucima kad bi zbog straha od odbacivanja automatski drugima rekli „da“, tjerati voljeti se više nego što su to dosad radili. I opet, kad dovoljno dugo to budu radili, pojava kognitivne disonance u njima im neće dozvoliti dugoročno zadržavanje dotadašnjeg stava i uvjerenja „ne vrijedim“ jer će sva njihova novostečena ponašanja govoriti upravo suprotno. Radit će upravo ono što radi svaka osoba koja već ima visoko samopoštovanje.
Ovisno o tome boriš li se s niskim samopouzdanjem ili niskim samopoštovanjem i što bi za tebe značilo sudjelovanje u novim aktivnostima, preuzimanje rizika, donošenje odluka, izlazak iz komfort zone, pojam uživanja, zabavljanja i odmaranja te stavljanje sebe na prvo mjesto odaberi ona ponašanja koja su ti očigledno iznimno potrebna kako bi uz pomoć mehanizma kognitivne disonance razbio/la moćno djelovanje samoispunjavajućeg proročanstva koje te toliko dugo i uspješno zadržava u uvjerenju da „ne možeš“ i „ne vrijediš“.
I zapamti, u trenutku kad „zaboli“ i kad osjetiš nelagodu i strah, to nije i ne smije ti biti izgovor za odustajanje i vraćanje na „početne postavke“ već je to sigurni i poželjni znak da napokon izlaziš iz svoje komfort zone i svojih uobičajenih obrazaca ponašanja te da ulaziš u zonu učenja, rasta i promjene.
Popularnije rečeno – no pain, no gain!
P.S. “stari ja” nikad ne bi javno objavio osobne švrljotine poput ovih iznad jer se bojao tuđih mišljenja – “današnji ja” se čak neće ni ispričati za svoj ružan rukopis jer shvaća da je vrijednost dana u ovom članku puno veća i važnija od pokojih estetskih nedostataka 🙂
- Što (ne)moć odgađanja trenutnih zadovoljstava govori o nama? - 13/09/2024
- Prava mračna strana ovisnosti - 19/06/2024
- Osjećaš li se (pre)često bespomoćno? Ovo je mogući razlog. - 21/05/2024
Odličan tekst! 🙂
Hvala Lea 😀
Kakva tekstina, ljubavi! Bravo. I’m one proud wifey! 🥹🥹🥹
Hvala mama Bea 😀❤️
Predivan tekst! Rado popratim!
Imao sam dojam da pišeš o meni.