Za sve je kriva – amigdala!
Amigdala je dio mozga koji igra ključnu ulogu u obradi emocija, posebno straha i stresa. Kada osoba doživljava stresne situacije poput javnog nastupa, amigdala se aktivira kao dio odgovora “bori se ili bježi”, poznatiji i kao fight – or– flight response koji priprema tijelo za reakciju na potencijalnu opasnost. Aktivacija amigdale tijekom javnog nastupa može rezultirati fiziološkim promjenama koje su karakteristične za tjeskobu i stres, poput ubrzanog pulsa, povišenog krvnog tlaka i pojačanog disanja. Ove reakcije su dio prirodne fiziološke reakcije tijela na stresne situacije.
Važno je napomenuti da aktivacija amigdale nije nužno loša stvar.
U stvarnim situacijama opasnosti, ova reakcija može biti korisna jer priprema tijelo za brzu i učinkovitu reakciju. Međutim, kada je riječ o javnom nastupu, gdje nema stvarne opasnosti, ova fiziološka reakcija može biti nepoželjna jer može ometati jasno razmišljanje, koncentraciju i izvedbu. Dakle, amigdala će se svakako aktivirati, a na nama je da odlučimo što ćemo napraviti s tim reakcijama koje se pojavljuju u našem tijelu, odnosno kako ćemo ih kanalizirati ili smanjiti.
Zbog toga je važno naučiti tehnike za upravljanje stresom i tjeskobom kako bi se smanjila aktivacija amigdale i poboljšala izvedba tijekom javnog nastupa. Tehnike poput dubokog disanja, opuštanja mišića i pozitivnog samogovora mogu pomoći u smirivanju amigdale i smanjenju tjelesnih reakcija povezanih s tjeskobom.
Evo nekoliko savjeta kako se nositi s tremom:
- Priprema je ključna: Dobro se pripremite za svoj nastup. To znači ne samo da dobro znate svoj sadržaj govora, već i da se uvjerite u prostor u kojem ćete govoriti, upoznate se s opremom koju ćete koristiti, i imate jasnu ideju o publici kojoj se obraćate. U pripremi javnog nastupa, savjet je da se prvo informirate o publici: tko su oni, što ih zanima, koliko su heterogeni ili homogeni kao skupina. Zatim se fokusirajte na ciljeve: što želim postići? Koje poruke želim prenijeti? Tek onda krenite pripremati sadržaj prezentacije.
- Vježbajte pred drugima: Vježbajte svoj govor pred prijateljima, obitelji ili kolegama. Dobit ćete povratne informacije i osjećat ćete se sigurnije kada dođe vrijeme za stvarni nastup. Ovdje su dobrodošle i tehnike govorenja pred zrcalom te općenito vježbanje sadržaja govora u različitim situacijama: dok se vozite u autu, kuhate, radite kućanske poslove…
- Duboko disanje i tehnike opuštanja: Prije nego što izađete na pozornicu, prakticirajte tehnike dubokog disanja, progresivno opuštanje mišića ili vizualizacija pozitivnih ishoda. Što se tiče disanja, koje se najviše „osjeti“ pri javnom nastupu, dobra je tehnika udah na 3 sekunde i izdah na 5 sekundi. I ja to radim prije javnog nastupa. Par takvih udaha i izdaha dovodi amigdalu u balans.
- Fokusirajte se na poruku, ne na sebe: Umjesto da se fokusirate na svoje strahove i nelagodu, usredotočite se na poruku koju želite prenijeti publici. Razmišljanje o tome kako možete koristiti svoj govor kako biste nekome pomogli ili ih inspirirali može vam pomoći da preusmjerite svoju pažnju.
- Prihvatite tremu kao normalan dio procesa: Shvatite da je nervoza prirodna i da je čak i iskusni govornici ponekad osjećaju! Prihvaćanje toga može vam pomoći da se osjećate manje nervozno jer nećete biti dodatno zabrinuti zbog osjećaja nervoze.
- Neverbalnom komunikacijom uspostavite stav samopouzdanja: Naše tijelo „prati“ naše emocionalno stanje, ali isto tako znanost je dokazala da je i obrnuta situacija moguća. Ako zauzmete stav kao na slici, svome mozgu šaljete poruku da imate stvari pod kontrolom, a ujedno vas i publika tako doživljava.
Preuzeto uz dopuštenje autorice sa stranice horka.hr
- Kako dati kvalitetan feedback koji će osoba zaista poslušati? - 19/06/2024
- Kako savladati tremu u javnom nastupu - 21/05/2024
Izvrsno!