Zdravlje ili jutarnja kava?
Trebamo li birati? Može li kava bio dio zdravog načina života?
Kada pričamo o učincima kave zapravo pričamo o djelovanju kofeina. Kofein dolazi iz zrna biljke kave, snažan je stimulans i jedno od najistraženijih ergogenih sredstava (tvari koje poboljšavaju sportsku izvedbu).
Najuobičajeniji način konzumacije kofeina je u obliku napitka kave, no kofein ima istu strukturu i djelovanje neovisno o tome konzumiramo li ga kroz energetska pića, dodatke prehrani, čaj ili kavu.
Sigurno znate onu jednu osobu koju ne smijete pitati ništa prije nego što popije svoju prvu jutarnju kavu (guilty). Zašto kofein tako djeluje na neke od nas?
Koje su najčešće miskoncepcije vezane uz konzumaciju kofeina?
Krenimo redom.
#1 Kofein je štetan
Kofein je siguran ako se koristi u preporučenim dozama, od 3 do 6 mg/kg tjelesne mase na dan. Doza oko 400 mg (1 espresso ima 80 mg kofeina) sigurna je za većinu odrasle populacije, iznimka su trudnice kojima se ne preporučuje više od 200 mg kofeina na dan. Sportašima kofein u dozi od 3 do 6 mg može pomoći u poboljšanju sportske izvedbe.
Umjerena konzumacije kave povezana je sa smanjenim rizikom od kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa, neurodegenerativnih bolesti, ciroze i raka jetre te smanjenim rizikom od ukupne smrtnosti.
Doze veće od 9 mg na dan se ne preporučuju.
Doza čini otrov. 😉
#2 Kofein remeti kvalitetu i kvantitetu sna
Glavni mehanizam kofeina je antagoniziranje adenozinskih receptora. Adenozin je molekula koja je zaslužna za opuštanje i uspavljivanje. Kofein blokira te receptore povećava budnost i euforiju.
Poluživot kofeina (količina potrebna da se izluči 1/2 kofeina iz tijela iznosi 6-9 sati). Kako bismo izbjegli negativne učinke na san i dopustili vlastitom tijelu da proizvodi adenozin i prirodno nas uspava, preporuka je ne piti kavu barem 6 sati prije spavanja.
Tako možete uživati u svom omiljenom napitku bez brige o negativnim posljedicama na san.
#3 Kofein dehidrira
Kava ima blagi diuretski učinak, no istraživanja su pokazala da je količina vode koju izlučimo zbog kofeina gotovo jednaka količini koju unesemo tim napitkom.
Ako te i dalje brine adekvatna hidracija, samo nemoj ubrajati kavu u svoj dnevni unos tekućine i drži se preporuka o konzumaciji 6 do 8 časa vode na dan.
#4 Kofein smanjuje apsorpciju vitamina B
Studije koje su proučavale unos kave i razine vitamina B nisu pronašle uzročno-posljedičnu između kofeina i smanjene razine vitamina B skupine. Konzumacija kofeina povezana je sa smanjenim rizikom od metaboličkog sindroma, Alzheimerove i Parkinsonove bolesti i s poboljšanjem kognitivnih funkcija. Vitamin B je uključen u sve navedene procese. Da kofein uistinu smanjuje razine vitamina B, ne bismo vidjeli ove pozitivne utjecaje. Prema istraživanjima, 89 % Amerikanaca konzumira kavu svakodnevno. Kako onda nemamo globalni nedostatak vitamina B?
Kofein neće odgovarati svima i ispijanje kave ne predstavlja svima “gušt”.
Ako ti ne odgovara, preskoči ju, ali nemoj vjerovati svemu što pročitaš u medijima i nemoj širiti dezinformacije o konzumaciji iste.
Znanstveni dokazi jednoglasno idu u koristi kavi. Samo, kao i u svemu, umjereno.
- Vječna dilema – koliko jaja smiješ pojesti dnevno? - 13/09/2024
- Kolagen – je li hype opravdan? - 21/05/2024
- 9 stvari koje bih voljela da sam znala o prehrani u počecima - 06/05/2024
Vrlo korisno.