Vjerujem da se slažete da u životu ne postoje prečaci i „tajne” do uspješnijeg i sretnijeg života, već da tek kroz ulaganje određene količine i vremena i truda možete očekivati uspješne životne ishode. Kada čujemo za nevjerojatne priče nečijeg uspjeha, jedino u što imamo uvid su konačni rezultati, ali često nemamo uvid u sam proces izgradnje tog uspjeha te u navike koje su dovele osobu do takvog uspjeha.
Svaka naša navika, bila ona dobra ili loša, rezultat je puno malih, često nesvjesnih odluka koje smo donosili kroz duži vremenski period. U prijevodu, ukoliko smo dosad stvorili nekoliko loših navika to znači da smo dosad donijeli na stotine ili tisuće sitnih krivih odluka. Pa ukoliko želimo zamijeniti svoje loše navike dobrim navikama, vrijeme je i da počnemo donositi bolje (i svjesne) odluke.
Otprilike 40% svih radnji koje izvedemo u jednom danu rezultat su upravo naših navika, a ne svjesnih odluka, tj. rezultat su onoga što jednostavno i automatski obavljamo bez imalo razmišljanja – na svojevrsnom „autopilotu“. Zamislite kada bi mogli usmjeriti tih 40% radnji prema smjeru poboljšanja zdravlja, financijskog stanja, ljubavnih odnosa, osobnog rasta i razvoja i sl.
Kada ne razumijemo način na koji navike funkcioniraju, na silu ih pokušavamo promijeniti oslanjajući se na puku slučajnost ili na snagu volje da nešto promijenimo – najčešće se iz pokušaja u pokušaj samo jače razočaramo te malo po malo gubimo naše samopouzdanje.
Sanjaj veliko, ali započni s malim koracima.
Da bismo izbjegli razočaranje i gubitak samopouzdanja važno je započeti s malim navikama i tzv. „malim pobjedama“. Određena sitna životna postignuća imaju moć uzrokovati ogromne uspjehe i uspjehe nesrazmjerno velike u odnosu na samu aktivnost koja ih je uzrokovala. Npr. pročitati par stranica dnevno, popiti čašu vode nakon buđenja ili svakodnevno prošetati 10 minuta nisu aktivnosti koje nam uzimaju puno vremena i truda, a mogu stvoriti vrlo važne temelje za razvijanje pozitivnih navika. Zato je vrlo važno krenuti s aktivnostima i navikama kojima je gotovo nemoguće reći „ne“ i uz koje je gotovo nemoguće podbaciti ili od njih lako odustati.
Na koji način male navike mogu dovesti do velikih postignuća?
Zamislite npr. četveročlanu obitelj koja uvodi pravilo zajedničkog večeranja. Na koji način takva jednostavna rutina može pokrenuti lančanu reakciju pozitivnih događaja? Obitelj koja se svakodnevno na kraju dana okuplja kako bi zajedno večerala vrlo vjerojatno će razviti dobre međusobne odnose i kvalitetnu komunikaciju koja će nadalje roditeljima osigurati veću uključenost u živote svoje djece te poboljšati kvalitetu samog odgoja djece. Iz odgoja koji njeguje kvalitetnu komunikaciju, visoku razinu topline i postavljanje granica uglavnom proizlaze uspješna i zadovoljna djeca, koja će zatim takve vrijednosti moći prenijeti i na buduće generacije. Dakle, od početne male navike zajedničkog večeranja do zadovoljnih i uspješnih budućih generacija. Zvuči kao nešto vrijedno pokušaja, zar ne?
Ili npr. zamislite osobu koja odluči svaki dan prošetati barem 10 minuta. Kako ovakva mala navika može dovesti do lančane reakcije pozitivnih događaja?
Osoba koja stvori naviku svakodnevnog šetanja ujedno stvara i veću vjerojatnost zdravije prehrane jer ne želi nezdravom prehranom poništiti rezultate svog truda. Nadalje, osoba koja svakodnevno šeta i pazi na svoju prehranu imati će više energije i samim time mogućnost veće produktivnosti, što znači da će u manje vremena više toga stići napraviti. Uz veću produktivnost uglavom dolaze i veća zarada i veće samopouzdanje, što nadalje generalno povećava zadovoljstvo samim sobom i svojim životom.
Na ovaj način osoba od početnog svakodnevnog šetanja može postepeno doći do većeg životnog zadovoljstva. I opet, zvuči poprilično vrijedno pokušavanja.
Tjelovježba kao jedna od ključnih navika
Kako bi stvorili nove navike potrebno je pronaći nešto što radimo svaki dan i radimo često, te zatim to iskoristiti kao okidač za novu naviku, tj. povezati već postojeću naviku s nekom koju tek želimo usvojiti. Npr. ako želimo stvoriti naviku tjelovježbe, možemo ju povezati s nečim uobičajenim poput kuhanja kave i/ili čaja. To ćemo učiniti na način da ćemo svaki put za vrijeme kuhanja kave ili čaja (dakle u vremenskom periodu od svega par minuta) istovremeno raditi čučnjeve, sklekove, trbušnjake ili bilo koji drugi oblik tjelovježbe. Na taj način stvaramo naviku tjelovježbe jer ju počinjemo povezivati sa poznatom i čestom radnjom – kuhanjem kave i/ili čaja. U prijevodu, lakše je usvojiti naviku vježbanja kroz mini navike i povezivanje sa već postojećim navikama nego kroz poduzimanje velikih koraka kao što je npr. upis u teretanu.
Zapravo, istraživanja na području stvaranja navika dokazala su da je upravo tjelovježba jedna od ključnih navika koja pozitivno utječe na stvaranje svih ostalih navika.
Ključna navika definira se kao navika koja ima moć pokrenuti lančanu reakciju (većinom nesvjesnih) ponašanja i kao navika koja dovodi do promjena u svim ostalim našim navikama.
Nastajanje nove navike
Svakom našem rutinskom ponašanju prethodi određeni događaj kojeg nazivamo okidačem, tj. pokretačem same rutinske radnje. Nakon pojave okidača automatski i često nesvjesno izvršavamo rutinsku radnju kako bi došli do željene nagrade.
Upravo su okidač, rutinska radnja i nagrada tri osnovna dijela svake naše navike, tj. nečega što Charles Duhigg, Pulitzerom nagrađeni novinar u svojoj knjizi „Moć navike“ naziva petljom navika.
Uzmimo za primjer da vam zazvoni mobitel. Što ćete prvo učiniti i zašto? Ono što će gotovo svaka osoba prvo učiniti je pogledati u mobitel, a zatim ovisno o mogućnostima i odluci javiti se ili odbiti poziv. Sam zvuk zvona služi kao okidač/pokretač koji nas usmjerava prema radnji pogledavanja u mobitel (navika/rutina). Razlog našeg javljanja na telefon je uglavnom znatiželja kako bi saznali tko nas i zašto zove. U trenutku kada se javimo i to saznamo, zadovoljili smo našu znatiželju (nagrada) i u budućnosti ćemo se opet javiti kako bi opet dobili nagradu. Ukoliko nagrada izostane (nitko se ne javi) ili ispadne negativna (netko nas telefonski maltretira), vrlo vjerojatno će se zbog toga smanjiti vjerojatnost našeg budućeg javljanja na telefon.
Ako neku sekvencu (slijed) ponašanja ponovimo dovoljno puta, ona postaje automatska radnja koja ne zahtijeva našu svjesnu mentalnu obradu, tj. postaje navika.
Na koji se način mijenjaju navike (u 4 koraka)?
- Kako bi izmijenili već postojeće (loše) navike, na prvom je mjestu potrebno prepoznati i osvijestiti rutinu (srednji dio petlje navika) koju želimo promjeniti.
Otkako je zbog epidemioloških mjera bio prisiljen prebaciti posao iz ureda firme na rad od kuće, jedan je moj prijatelj razvio naviku svaki dan u popodnevnim satima prošetati do obližnje pekare u susjedstvu i pojesti krofnu s čokoladom. Ispočetka nije osvijestio tu naviku, sve dok ga ta navika nije dovela do značajnog povećanja tjelesne težine. Zatim je kroz razgovor sa mnom došao do zaključka da je upravo ta navika u velikoj mjeri zaslužna za njegovo iznenadno debljanje te je odlučio riješiti se spomenute navike. Iako svjestan negativnih posljedica koje takva navika veže uz sebe, nije se mogao lako odreći svojeg popodnevnog užitka jer bi nakon svakog propuštanja svoje rutine postao lako razdražljiv i nezadovoljan.
- Pomoću nagrada koje slijede iza rutinskih radnji zadovoljavamo naše žudnje, čak i kada nismo svjesni za čime žudimo. Umjesto tipične nagrade koja slijedi nakon rutinske radnje, trebamo pokušati eksperimentirati s alternativnim nagradama.
Prijatelju sam predložio da umjesto krofne s čokoladom pokuša pojesti jabuku, popiti kavu ili jednostavno otići u kratku šetnju (ali bez da išta pojede) kako bi otkrio stvarnu žudnju u podlozi svoje rutine, tj. što je to za čime zapravo žudi.
Vodio sam se idućom logikom:
- Ako nakon pojedene jabuke više ne bi imao potrebu za krofnom, moguće je da je krofnu jeo zbog osjećaja gladi, te da si ubuduće treba priuštiti obilniji ručak kako ne bi morao naknadno jesti krofnu.
- Ako nakon kave više ne bi imao potrebu za krofnom, pretpostavio bih da je krofnu jeo zbog nedostatka šećera u krvi i manjka energije te da treba razmisliti na koje si još načine može osigurati dodatnu energiju.
- Ako nakon šetnje više ne bi imao potrebu za krofnom, takav bi ishod upućivao na to da je išao po krofnu jer mu je u to vrijeme dana zapravo trebao mali odmor i privremena promjena sredine.
Nakon što je prijatelj isprobao opciju s jabukom, izjavio je kako i dalje osjeća potrebu za krofnom. Nakon što je prijatelj isprobao opciju s kavom, i dalje mu je krofna bila na pameti. Ukratko, očigledno nije bio gladan niti mu je nedostajalo energije. Međutim, nakon što se vratio iz kratke šetnje susjedstvom, izjavio je da više ne osjeća potrebu za krofnom, što je potvrdilo moju teoriju da je njegova stvarna žudnja bila odmor od posla te da samim time nagrada nije morala biti nužno krofna nego i nekakav zdraviji izbor kao što je npr. šetnja.
- Nakon što smo uspješno prepoznali naviku koju želimo izmijeniti i uspješno otkrili stvarnu žudnju u podlozi naše navike, nužno nam je i prepoznati okidače koji uzrokuju pojavu naše rutinske radnje te ih izolirati. U trenutku kada osjetimo potrebu/požudu za izvršenjem rutine koju želimo izmijeniti, na papir ili u mobitel trebamo zapisati odgovore na ovih pet pitanja:
1. Gdje se trenutno nalazim?
2. Koliko je sati?
3. Kako se trenutno osjećam?
4. Je li netko u mojoj blizini? Tko?
5. Što upravo radim, kakvom se aktivnošću bavim?
Nakon nekoliko dana ili tjedana (ovisi o osobi i složenosti navike) zapisivanja odgovora na ova pitanja te analiziranjem vlastitih odgovora moguće je s vremenom primijetiti određene obrasce ponašanja te utvrditi ovisi li vlastita rutinska radnja ponajviše o lokaciji na kojoj se nalazimo, o tome koje je doba dana u pitanju, o našem emocionalnom stanju, osobama koje nas okružuju ili ju uzrokuje nekakva neposredna radnja koju u tom trenutku uobičajeno obavljamo.
Nakon što je prijatelj ukupno dva tjedna vodio bilješke o svojoj rutini i svakodnevno odgovarao na ovih pet pitanja, zajedničkim smo naporima došli do spoznaje o njegovim okidačima. S obzirom da se njegova žudnja za krofnom ponekad javljala oko 13h, a ponekad oko 15h, mogli smo odbaciti vrijeme kao okidač jer odgovori nisu bili dosljedni. Isto tako, u trenutcima kada mu se javljala žudnja za krofnom, prijatelj je ponekad bio sam kod kuće, a ponekad mu je žena bila kod kuće pa smo zbog toga odbacili i kriterij prisutnih osoba. S obzirom da takvu žudnju nije imao vikendom, tj. danima kojima nije radio, a također je bio kod kuće, mogli smo odbaciti i opciju da je okidač vezan uz lokaciju. Kao dva najdosljednija okidača pojavljivali su se okidači vezani uz emocionalno stanje (tj. „Kako se trenutno osjećam?“) i neposrednu radnju (tj. „Što upravo radim?“). Njegovi odgovori su dosljedno pokazivali riječi „umorno“ i „rad u Excel tablicama“. U prijevodu, glavni su okidači bili umor i radne obveze u Excelu koje su ga tjerale prema pekari i krofni s čokoladom.
- Nakon što uspješno prepoznamo sva 3 dijela petlje navika (okidač, rutinu i nagradu), završni je korak stvoriti plan i provedbenu namjeru plana.
Cilj plana mog prijatelja bio je zamijeniti početnu štetnu rutinu (svakodnevno jedenje krofne s čokoladom) nekom manje štetnom, tj. pozitivnom rutinom (kratka šetnja) kako bi nakon standarnih i neizbježnih okidača (umor i rad u Excelu) došao do potrebne nagrade i zadovoljio svoju stvarnu žudnju (odmor od posla).
Ukratko, prijatelj i ja smo stvorili plan – dogovorili smo se da će ubuduće kad god osjeti umor za vrijeme rada u Excelu, ustati se i otići u kratku šetnju susjedstvom. Otkako se počeo pridržavati tog plana više nijednom nije otišao u pekaru po svoju, dotad nezaobilaznu krofnu s čokoladom.
Naravno, ponekad je vrlo teško samostalno prepoznati okidače, rutinu i stvarnu žudnju koja leži u podlozi naših navika, a još je teže napraviti uspješni plan i provesti ga u djelo.
No bez obzira na složenost i težinu provedbe plana u djelo, važno je zapamtiti da naše navike nisu naša sudbina – možemo ih birati i možemo ih mijenjati dok god shvaćamo na koji način funkcioniraju te kada čvrsto odlučimo promijeniti ih.
- Što (ne)moć odgađanja trenutnih zadovoljstava govori o nama? - 13/09/2024
- Prava mračna strana ovisnosti - 19/06/2024
- Osjećaš li se (pre)često bespomoćno? Ovo je mogući razlog. - 21/05/2024