Jesi li osoba koja radije odabire štednju novca ili trošenje novca, osoba koja prioritizira rad ili zabavu, strpljiva ili nestrpljiva osoba? Ako si strpljiva osoba koja prednost daje štednji novca i radu, vrlo vjerojatno si osoba koja generalno može uspješno odgoditi nekakva trenutna zadovoljstva u ime nekog vremenski udaljenog, ali značajnog ti cilja, tj. imaš bolju samokontrolu od osoba koje su nestrpljive, rado troše novce i prioritiziraju zabavu…
PSIHOLOGIJA
#anksioznost #depresija #navike #motivacija #mindfulness #samopoštovanje #stres #overthinking
- All
- Psihologija
Što misliš, hoće li osoba koja prvi put proba ecstasy, marihuanu ili kokain u budućnosti postati ovisna? Odgovor je ne. Ali hoće li se značajno povećati vjerojatnost razvijanja ovisnosti o ecstasyju, marihuani ili kokainu ako ih konzumira više puta? Odgovor je opet ne. A evo još jedna kontroverzna činjenica: samo korištenje droga ne dovodi nužno do ovisnosti o drogama! I dalje ne vjeruješ? Kad bi npr. upravo završio/la…
Naše unutrašnje granice ključne su za naše mentalno i emotivno zdravlje zato što nas one štite i čuvaju. Unutrašnje granice iliti granice u odnosu sa sobom su obećanja koja dajemo sami sebi u vezi onoga što ćemo uraditi ili nećemo. Obećanja u vezi onoga što ćemo tolerirati ili nećemo. Mnogima od nas potrebne su navedene granice, pogotovo nama koji imamo tendenciju da udovoljavamo drugima (people pleasing). Mnogi od…
Neovisno o tome trebamo li kolegi reći kako je odradio pregovore ili partneru kakav je bio ručak koji je napravio, a sugovorniku je stalo da čuje vaše mišljenje – nerijetko nas oblije znoj kada trebamo dati feedback jer nije iznenađujuće da slijedi konflikt! Srećom, komunikacijska znanost se pozabavila povratnom informacijom kako konceptom koji ima nekakva pravila kojih se možemo držati ako želimo biti uspješni komunikatori.Povratna informacija zapravo znači…
Jeste li znali da je John Lennon povraćao prije gotovo svakog nastupa? A Pavarotti imao toliko jake tjelesne simptome da mu je bilo mučnina svaki put kada bi trebao stati na pozornicu? Ipak, to ih nije spriječilo da sa svijetom podijele svoje talente! Mnogi iskusni govornici osjećaju jaku tremu prije javnog nastupa, tako da tebi koji ovo čitaš želim pomoći u tome da razumiješ što se događa u…
Nemali broj osoba već u ranom djetinjstvu doživljava neugodna iskustva unutar svoje obitelji. Ako roditelji svoje dijete kažnjavaju za svaku sitnicu, ono će mijenjati svoje ponašanje pokušavajući im ugoditi. No ako svaki put bude kažnjeno, odustat će od pokušaja da išta promijeni. Zaključit će da kazna slijedi štogod ono činilo i da se jednostavno ne isplati dalje truditi.
Sadašnji programi i algoritmi umjetne inteligencije nisu sposobni za takvu vrstu kontekstualnog, nijansiranog razumijevanja i postoji realna sumnja da će ikada biti sposobni za to. AI-chatbotovi nisu u stanju „osjećati osobu“ s kojom komuniciraju. Kako kaže Jodi Halpern: „Mi nemamo nikakvih argumenata ni razloga na temelju kojih možemo ustvrditi da umjetna inteligencija može osjetiti, shvatiti i doživjeti empatiju. Ona može proizvesti proizvod: riječi i rečenice kojima se oponaša…
Početkom 60-tih godina 20. stoljeća poznati socijalni psiholog Stanley Milgram napravio je jedan od najpoznatijih eksperimenata u psihologiji putem kojeg je htio ispitati u kojoj se mjeri i iz kojeg razloga obični ljudi pokoravaju autoritetu.
U jednom zanimljivom eksperimentu gost predavač je pozvan na sat psihologije kako bi održao predavanje. Prije predavanja studenti su dobili kratak opis njegove ličnosti od osobe koja ga dobro poznaje, s tim da je jedan dio studenata dobio informaciju da je profesor hladna osoba, marljiva, praktična i odlučna, a drugi dio studenata informaciju da je profesor topla osoba, marljiva, praktična i odlučna. Nakon predavanja studenti su putem upitnika…
Godine predavanja psihologije u raznim srednjim školama i godine savjetodavnog rada s klijentima dovele su me do jedne vrlo jasne činjenice – gotovo nitko (možda 5% svih koje sam ikad pitao) nije znao razliku između pojmova samopouzdanje i samopoštovanje. Otprilike jednak postotak „ispitanih“ može se pohvaliti i zadovoljavajućom osobnom razinom samopouzdanja i samopoštovanja…hmmm, postoji li statistički značajna korelacija između ta 2 faktora? Možda, ali nećemo sad u tom…