- Lara, ljudima u online prostorima ti si poznata po imenu svoga profila – fitwithoutguilt, koji već sad ima kultnu snagu u svijetu edukacije o hrani i nutricionizmu i na kojem neumorno podučavaš već godinama o zdravoj, mindful i cjelovitoj prehrani i prirodno, ono što nas zanima jest – kako je izgledao tvoj put upoznavanja sa hranom i kad si shvatila da je to tvoj poziv?
Moja poveznica s prehranom krenula je još od 11. godine kada sam završila u Portugalu i kada sam tamo krenula na strane edukacije stručnjaka poput Bruce Liptona i Joe Dispenze uz nutricionističke savjete koje su nam davali unutar programa u kojem sam bila. Od tada ljubav prema svemu je rasla i danas sam došla do toga da povezujem psihu, um, holističko i funkcionalno s konvencionalnim oko hormona, zdravlja crijeva, prehrane itd.
- Ono o čemu ti neskriveno i vrlo autentično govoriš na svom profilu jest borba s anoreksijom koju si prošla u svome djetinjstvu. Napomenula si i da je u tvojoj fazi bolesti i stanja tijela bilo zaista neizvjesno hoćeš li se izvući. Što ti je pomoglo i ostaju li odjeci bolesti u tebi danas?
Pomogli su mi: edukacija oko problema, rad na sebi i promjena sebe iz nule (cijeli identitet), ljubav i podrška jer su to ipak najbitnije stavke za borbu s bilo kojom traumom, a više o navedenom može se pročitati i u knjizi Body keeps the score.
Odjeci “ovisnih i negativnih misli” i dalje znaju biti tu ako imam loše periode ili faze, ali kao i svaki obrazac ponašanja na nama je da prihvatimo ili odgurnemo misli koje nas do ponašanja vode. Ja sam jako puno toga naučila kao i puno različitih tehnika kako se nekim mislima oduprijeti i zato danas slobodo živim i jačam svoj karakter, ali kao i svaka ovisnost (ovdje umo gledano uz obrazac stava prema sebi) istu je moguće opet razviti ako nemamo zdrave navike, ljude oko sebe koji su podrška i okruženje koje podržava naš rast.
- Poremećaji u prehrani sve su češći kod djece i mladih. Što ti misliš zašto je tomu tako i prema svojim iskustvima, kako postići svjestan i zdrav odnos prema hrani i svome tijelu?
Osobno smatram da je navedeno upravo zbog nerealno nametnutih standarda i društvenih mreža te manjka empatije koje vlada u društvu. Prezasićeni smo informacijama i djeca ne znaju što je ispravno, a edukacije je sve manje i društvo traži INSTANT rješenja umjesto da cijeni rast, proces i razvoj te zato i sve više roditelja ne odvaja vrijeme za svoju djecu koju bi učili ISPRAVNIM putevima i vrijednostima. Djeca lutaju i nalete na nekog “influencera” koji je top ili fit, ali promovira toksičnost i gleda samo sebe zbog ega i… Tuu je upravo zamka jer na van ta utjecajna osoba izgleda kao netko koga treba slušati, ali dugoročno gledano njezini savjeti će najmlađima samo štetiti.
- Na svome profilu i storijima često dijeliš i savjete o ispunjenom, kvalitetnom i mindful životu. Što je dio tvoga recepta za sretan i ispunjen život?
Pronaći SVOJ PUT. Pod tim mislim na životne vrijednosti, standarde i karakterne aspekte u koje želimo ulagati te da se ulaganjem u njih i izdvajanjem (individualnošću) odvojimo od ostatka zasićenog društva. Najbitnije uz sve to je i VJERA U SEBE.
- Kako se mi poznajemo, ja sam uvijek cijenila jedan dio tvoje životne priče, a to je hrabrost da biraš ‘puteve kojima se rjeđe ide’. Premda si bila odlična učenica, odlučila si ne otići na fakultet, već se odmah usmjeriti na prikupljanje kvalitetnog znanja koje ti je potrebno za rad koji trenutno radiš. Je li te bilo strah donijeti takvu odluku i kako na to gledaš sad, s odmakom od svega?
Iskreno… Uvijek sam bila takva, istina, ali danas to cijenim više od svega jer me je taj put natjerao da ZAGLEDAM DUBOKO U SEBE i izgradim se u osobu koja jesam danas i na koju sam ponosna. Odabir netradicionalnog puta donio mi je JAKO PUNO i oduzeo mi je samo “standardno” što, iskreno, danas ni ne želim (partijanja, izgubljenost i lutanje oko usmjerenja, preispitivanje uklapam li se u grupu ili ne itd.)
- Pojam koji je sad jako popularan u svijetu osobnog rasta i razvoja jest pitanje autentičnosti. Što za tebe znači ‘biti autentična’?
Za mene biti autentičan znači dijeliti svoje darove s drugima i uz njih služiti društvu koliko možemo. Time postajemo i kvalitetnija osoba karakterno, ali i dajemo društvu ono što mu nedostaje, a svatko od nas ima PUNO za dati.
- I ti, kao i mi – funkcioniraš i radiš na društvenim mrežama. Koje su po tebi pozitivne, a koje negativne strane društvenih mreža?
Pozitivne strane koje bih istaknula su širok spektar informacija, savjeta i moguća povezanost u svim dijelovima svijeta s ljudima koji su nevjerojatni, samo je bitno pronaći ispravne ljude za pratiti, ali..
Negativno je to što je mreža “prezasićena” i ljudi se počinju prodavati za sitniš od 100 eura što je žalosno. Standardi se gube, kvaliteta u komunikaciji, vrijednosti življenja i ponašanja i društvo se sve manje povezuje jer je sve “online”, a manjkom povezanosti čovjeku rastu i problemi s mentalnim zdravlje i zato mislim da je jako bitno pametno i usmjereno koristiti same mreže, u našem fokusu prvenstveno u obliku SLUŽBE.
- U svijetu zdrave prehrane postoji jako puno savjeta, trendova i načina ishrane koji ulaze i izlaze iz mode poput odjevnih predmeta. Što ti smatraš budućnošću svoga zanimanja? Na što će se stavljati naglasak i kamo se kreće znanost o prehrani?
Smatram kako su funkcionalna medicina, neuronutricionizam i optimizacija probave sljedeće što će biti izuzetno u fokusu kao i pojam BIOHACKINGA gdje se pristup životu i prehrani te navikama individualizira osobi. Upravo ono što učim i svoje klijentice unutar coachinga. Mi gledamo osobu iz fizičkog, psihološkog, prehrambenog i spiritualnog aspekta i smatram da je to JEDINI PUT.
- U posljednje vrijeme, pojam ‘dugovječnosti’ počeo je itekako zanimati modernog čovjeka. Koje namirnice dugoročno mogu doprinijeti dugovječnosti i koje su nam navike potrebne uz prehranu?
Da postoji magični štapić koji bi mi dao formulu prva bih ga se dokopala, ali nema univerzalnog. Ono što je bitno sagledati jest da se krećemo, hranimo zdravo uz puno organskog izvora ribe, mesa i jaja, povrća koje nije špricano i koje je ekološko te isto vrijedi i za mliječne proizvode i drugu hranu. Ulagati u kvalitetu prije kvantitete, imati onoliko obroka koliko nam odgovara za svakodnevne obaveze i fokuse, slušati tijelo, raditi adaptacije u prehrani prema njegovom osvrtu koji nam svakodnevno daje i UŽIVANJE! Jedno je “živjeti nešto”, a u potpunosti drugo je “prolaziti kroz nešto”.