Tko sam ja? Što želim u životu? Čime se želim baviti? S kim želim provoditi vrijeme?
Želim li raditi od 9 do 5 ili biti poduzetnik? Želim li biti u braku? Želim li imati djecu?
Odgovori na ova pitanja nekada su bila jednostavnija. Ljudi su uglavnom radili jedan posao od samog početka radnog staža pa do mirovine. Većina je željela siguran posao i sigurne prihode. Brak i djeca su se podrazumijevali. Jer što s tobom nije u redu ako ne želiš brak i djecu??
Danas je ipak nešto drugačije. Živimo drugačije i živimo dulje (u prosjeku) nego je čovjek ikad živio.
Tražimo i imamo puno više slobode nego naši roditelji, bake i djedovi. Imamo puno više izbora. Propitujemo društvene norme, konvencije i vrijednosti koje su nam prenošeni. Propitujemo jesu li te vrijednosti u skladu s našim osobnim vrijednostima.
Rekli bismo da živimo bolje nego ikada. Međutim, ta raznolikost izbora i sloboda, današnje generacije gura u krizu identiteta, ponajviše generaciju mladih koja trenutno “mora” donositi razvojno važne životne odluke koje se nekad prije nisu ni propitivale.
Kriza identiteta nije novi pojam, međutim kriza identiteta je po Eriku Eriksonu, poznatom psihologu i psihoanalitičaru, bila faza tijekom tinejdžerskih godina. Po njemu je to bila sasvim normalna i predvidljiva faza životnog razvoja. Danas su se granice pomaknule i možemo reći da pored krize identiteta u tinejdžerskim godinama, imamo često i krizu identiteta u kasnoj adolescenciji/ranoj odrasloj dobi.
Kada govorimo o toj krizi, govorimo i o sukobu “starih’ i “novih” normi i pravila. Nemojmo se zavaravati, pravila i norme iz prošlosti kako treba živjeti i dalje su zadržale svoj utjecaj. Taj utjecaj nije toliko jak kao prije, ali i dalje postoji, naročito u manjim sredinama. Dodatno, na ta pravila i norme, dobili smo nova pravila i norme koje nameće individualističko, zapadnjačko društvo (često kroz društvene mreže i medije).
Jedan primjer toga je kako su žene dijelom oslobođene spona tradicionalne uloge domaćice, ali i dalje ne u potpunosti. S druge strane, sve su više podvrgnute pritisku postizanja jednakovrijednog statusa i bore se za bolji materijalni položaj.
Od muškaraca se u današnjem svijetu očekuje da bude emotivan, da zna izraziti svoje osjećaje i da bude nježan. Istovremeno, očekuje se i dalje da je muškarac sposoban, snažan i da rješava probleme.
Društvene promjene se ne događaju preko noći. Nove norme i pravila ne moraju nužno biti bolja za nas od onih starih. Na nama je da sami izaberemo sto želimo, a ne da guramo ta pravila (introjekte) bez promišljanja. Međutim, bitno je i osvijestiti da u tom sukobu starih i novih pravila i normi, osoba se vrlo lako može pronaći u krizi identiteta.
Tko sam ja zapravo? Što želim u svom životu i kako želim da moj život izgleda? Radim li ono što volim ili samo ono što mi donosi novac? Je li meni OK da radim posao koji mi samo donosi novac ili želim raditi nešto što mi pričinja zadovoljstvo i daje mi svrhu? Želim li biti nomad i putovati ili živjeti do kraja života u jednom gradu, jednoj državi? Želim li jednog dana biti u braku i imati djecu ili to ipak nije za mene?
I ne manje bitno, ako mi je jasno što želim u životu – želim li to zaista radi sebe i jer je to moja autentična želja i potreba, ili mi je to nametnuto jer živim u tom specifičnom društvu/obitelji? Je li samo mijenjam stari introjekt s novim?
- Studiram li fakultet koji želim ili ga studiram jer mi je roditelj to isto studirao?
- Putujem li svijetom jer želim ili jer je to popularno i mogu se hvaliti time?
- Želim li zaista brak i djecu ili jer je to “normalno”?
Ovo su sve pitanja koja generacije prije nas nisu morali sebi ni postavljati. Nisu imale izbora.
Izbor, koliko god ga je dobro imati, ponekad nam može zadati muke jer za sobom vuče i to da trebamo donijeti odluke. A za donijeti odluke, trebamo prije svega dobro poznavati sebe i preuzeti odgovornost za vlastiti život.
S druge strane imamo opciju živjeti život bez svjesnosti, donositi odluke bez propitivanja i poznavanja sebe – no možemo li tako živjeti život koji zaista želimo? I želimo li potrošiti jedini život koji imamo živeći ga tako da “slušamo što selo kaže”?
Želiš preuzeti život u svoje ruke, upoznati sebe bolje i preuzeti odgovornost da kreiraš život po svojoj mjeri, ali se osjećaš preplavljeno i izgubljeno? Imaš previše pitanje, a premalo odgovora? Nisi siguran/a što je introjekt, a što je ono što zaista želiš? Psihoterapija je mjesto koje ti može u tome pomoći i gdje možeš pronaći svoje autentične odgovore.
- O usamljenosti – kada me ne vide i ne razumiju - 08/04/2024
- Štetna strana mehanizama obrane - 28/03/2024
- Živim li život po svojoj mjeri ili život koji mi je nametnulo društvo? - 08/03/2024